Hayatın Seslerine Kulak Verin...

Çalışma Saatleri : P.tesi-Cuma 08:00-18:00
  İletişim : + 90 362 4315758 / 4320687

KAPADOKYANIN İLK TUZ ODASI

30 Ekim 2009 DHA Kapadokya’nın ilk tuz odası, Uçhisar Beldesi’ndeki bir turizm tesisinin bünyesinde açıldı. Bu odalar strese karşı kullanılıyor. Astım, bronşit, darlığı, egzama, sedef, boğaz hastalıklarıyla uykusuzluk ve stres gibi rahatsızlıklar için kullanılan tuz odaları kronik Kulak Burun, butik Otellerde yaygın hale gelmeye başladı nefes.

Polonya, Almanya, İsviçre, Macaristan, Bulgaristan gibi ülkelerde yaygın olan tuz odaları, Uçhisar Beldesi’ndeki Cappadocia Cave Resort da (CCR) hizmete girdi. CCR Genel Müdürü Didem Bulgurlu, dünyada ilk tuz odası uygulamasının Polonyalı bir sanayi terapistinin tuz madenlerinde çalışan işçilerin akciğer hastalıklarına yakalanmadıklarını keşfetmesi ve Krakow yakınlarında ‘Tuz Kliniği’ açmasıyla başladığını söyledi. 2’nci Dünya Savaşı sırasında sığınak olarak kullanılan tuzlu alanlarda Astım şikayetlerinin azaldığının gözlemlenmesiyle ilk adımların atıldığını kaydeden Bulgurlu, negatif kalciyum () ve magnezyum (Mg) iyonlarının kişi sağlığına olumlu etkileri olduğunu vurguladı Ca. Bu nedenle bazı Avrupa ülkelerinde mağaraların tedavi edici tesisler olarak kullanılmaya başlandığını ifade eden Bulgurlu, Türkiye’de de 1980’li yıllardan sonra çalışmalara başlanıldığını kaydetti.

Bulgurlu, otelleri bünyesinde tamamen doğal olarak oyulan bir mağaranın tuz odası olarak kullanılmaya başladıklarını söyledi. Bulgurlu, “Tuz odası, deniz seviyesinden 452 metre altındaki Lut Gölü’nden gelen tuz ile Sapanca’dan Astım mağarasından gelen Tüzün püskürtmeyle yapılan ünitesidir. Duvarlar ve tavan, mağara ortamı yaratmak için özel bir tuz kalıbıyla kaplı. Bu Kalıp atmosferdeki neme karşı bir tampon görevi görüyor ve ortamın aseptik özelliğinin korunmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, havadaki nemden dolayı duvarlardaki tuz Kaplamaları, mikroskopla dahi görülemeyecek küçüklükte sprey zerrecikleri üretir ki bunların da insan vücuduna olumlu etkileri vardır. Müşterilerimiz, Sabah, Akşam ve Öğle olmak üzere 25’er dakikalık KÜR olarak yararlanabiliyor. Nasıl ki deniz suyuna yarasını değdiren kişi, bu yaranın kısa sürede iyileştiğini gözlemliyorsa, tuz odası da yarayı pişirerek, tedavi ediyor. Otellerimizde kalanlar ücretsiz yararlanabiliyor. Ancak, sadece tuz odasını yararlanmak isteyenler 50 Euro karşılığında kullanabiliyor “dedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?