Hayatın Seslerine Kulak Verin...

Çalışma Saatleri : P.tesi-Cuma 08:00-18:00
  İletişim : + 90 362 4315758 / 4320687

Doğuş Medikal’den büyük atak

İşitme cihazı üretiminde önemli bir konuma sahip Doğuş Medikal, ürettiği yeni projesiyle dışa bağımlılığı azaltmayı amaçlarken, aynı zamanda sektördeki Türk üreticilerin gücünü artırmayı hedefliyor.

İşitme cihazı üretiminde Türkiye’de faaliyet gösteren Doğuş Medikal, dünyadaki rakiplerine meydan okumaya hazırlanıyor. Çalışmalarını Samsun’da sürdüren firma, yüzde 50’si Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından desteklenen SMD teknolojisi ile işitme cihazı ve odyometre cihazlarının PCB entegre kartlarının üretimi ve mevcut üretimin modernizasyonu konusundaki projesiyle daha modern üretim yapmayı hedefliyor. Pazar payını artırıyor Almanya, Danimarka, İsveç ve ABD ve Çin firmalarının tekelinde bulunan akustik ve mikro elektronik sektöründe üretici firma olan Doğuş Medikal (LORECa), bu alandaki yatırımlarını hızlandırıyor. Firma, gerçekleştireceği makine ve teçhizat alımları ile hayata geçecek yeni tasarım çalışmalarıyla işitme cihazı piyasasındaki pazar payını artırmayı amaçlıyor. Hedef dışa bağımlılığı azaltmak Sektörde rekabet gücüne sahip olmak için yüksek teknoloji ve ARGE yatırımıyla desteklenmesi gereken işitme cihazı ve Odyometre Cihazların üretimi konusunda uzman olan Doğuş Medikal, OKA desteğiyle yürüttüğü son projesiyle bu amaca doğru emin adımlarla ilerliyor. Firma, bahsi geçen proje ile satın alacağı yeni yazılım ve makineler sayesinde kapasitesini yüzde 50 oranında artırmayı ve ürünlerini çeşitlendirmeyi planlıyor. Aynı proje çerçevesinde alınacak makinalar ile Türkiye’de üretilmeye başlanmasıyla iş gücü ve zaman tasarrufu sağlanmasının yanında dışa bağımlılık da azaltılmış olacak. Bu sayede işitme cihazı sektöründe Türk üreticisi yabancı üreticilerle daha etkin biçimde rekabet edebilecek.

Türkiye pazarının yüzde 10’una sahip Doğuş Medikal, üretim şartlarının iyileştirilmesiyle, yeni tasarım ve modernizasyon çalışmaları ve gerçekleşecek AR-GE faaliyetleri için çalışan sayısını da artırarak istihdama katkıda bulunuyor. Türkiye pazarının yüzde 7’sine sahip olan firma hayata geçirdiği projesiyle üretimini 15 bin adete çıkarmayı hedefliyor. İşitme cihazı pazarında yabancı üreticilerin kontrolünde olan yüzde 70’lik dilimin Türk üreticilerce değerlendirilebilmesi için Doğuş Medikal’in kapasite artırımının hayata geçmesi ve Türk yatırımcıların bu sektöre yönelmesi büyük önem taşıyor.

Emrullah NEDİRLİ

http://www.hedefhalk.com/root.vol?title=oka-destekli-dogus-medikal-dunya-pazarinda&exec=page&nid=375392

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?