Hayatın Seslerine Kulak Verin...

Çalışma Saatleri : P.tesi-Cuma 08:00-18:00
  İletişim : + 90 362 4315758 / 4320687

(LORECa) İşitme

Soru – Cevap: Doğuş Medikal (LORECa) İşitme Sistemleri

Firmanızı Bize Tanıtır mısınız ?

Doğuş Medikal (LORECa) İşitme ve Odyometri Cihazları Şirketi 1996 yılında Samsun da,  kuruldu. % 100 si de Türk sermayesidir.Amacımız, şirketimizi odyolojik-akustik alanda Nohaw ve bilginin önemli ana merkezi haline getirmektir. Elimizde mevcut olan yüksek teknoloji sayesinde şirketimiz ,yeni icatlar yapmaya, akustik kültürü katkıda bulunmaya ve insanlara yardım etmeye hazır konumdadır.
Yatırımlarımız sürekli devam edecektir. Doğuş Medikal bünyesinde (LORECa)  markalarımız bulunmaktadır.

Üretim Yeriniz neden Samsun da  ?

Bunun bir çok nedenleri var.
1.Şehrimizde ileri teknoloji alanında yatırım yapan birçok frima var  ve bu  Akustik alanı uygun gördük ve yatırım yaptık

2.Samsun gelişmekte olan nüfus potansiyeli yüksek, ekonomisi hızla gelişen bir Şehir. Ayrıca coğrafik olarak dünyanın önemli ticari merkezi  olmaya aday bir Şehir.Komşu ülkelerin nüfus yoğunluğu yüksek,

3. Yatırım açısından Samsun daha avantajlı Şehirler arasında, ülke ekonomisine katkı sağlamak,istihdam oluşturmak, ülkemizde yaşayan insanlara daha fazla hizmet etmek amacıyla ülkemizde yatırım yapmayı tercih ettik.Bir vatandaş olarak kendimizi sorumlu hissettik.

Şirketin teknolojik projeleri hakkında biraz bilgi verebilir misiniz ?

Doğuş Medikal (LORECa) 30 yıllık bir şirkettir.uluslararası arenada büyük şirketlerle rekabet edecek güçtedir. Elimizde çok ciddi projeler var ve bunları sırasıyla uygulamaya koyacağız.

Son  yılda üretilen yeni ürünler:

1. Türkiyede  ilk cep tipi işitme cihazı ve hava yolu odyometre cihazı biz ürettik.

2.Ayrıca orta yaş grubu  için otomatik volum kontrollü cihazlar üretildi.

3.2019 yılında Kullanımı rahat, ayarı kolay çok kanallı ve çok fonksiyonlu 30 yeni model dijital cihaz ürettik. şimdi dünya piyasasında satışa sunulmuştur.

Dijital İşitme Cihazları teknolojiden  biraz söz eder misiniz ?

Dijital teknolojinin akustik alanda kullanılmasından sonra, sektör rahat bir nefes aldı. Aşılması zor olan ve Analog’ta elde edilemeyen neticeler dijitalle elde edildi. Hem uygulama alanlarında hem de ayarda, ses tonlarında müdahale imkanı doğdu. Akustik alanda hastaların rahat cihaz kullanmalarına imkan doğdu. Hastaların beklentilerini karşılayacak, sorunlarını çözecek yeni bir Teknoloji sistem oluştu. İnsanlar artık konforlu sesi duyarak  mutlu oldu.

Sorunlar asgariye indikçe insanların yaşam kaliteleri yükseldi, iletişim daha rahat sağlandı.Ancak dijital teknoloji nihai çözüm değildir. Dünyada çok yönlü araştırmalar devam ediyor. Umarım daha güzel, daha ekonomik çözümler gelişir.Doğuş Medikal (LORECa)’te dijital teknolojinin varabildiği en üst seviye ne ise o teknoloji kullanılıyor.Hedef insanlara yardımcı olmak, günlük hayatlarını kolaylaştırmak, topluma entegrasyonunu sağlamaktır.


Doğuş Medikal (LORECa) işitme sisteminde durum nedir.?

Şirket olarak taviz vermediğimiz bazı prensiplerimiz vardır. Sıralarsak:

  1. Teknolojinin en yükseğini kullanmak
  2. Malzemenin en iyisini kullanmak
  3. Kullanılan teknolojinin verimliliğini, avantaj ve dezavantajını kullanıcıya açık bir şekilde ifade ile anlatmak.
  4. İhtiyaç alanında yatırım yapmak.
  5. Fayda vermeyen rekabetten kaçınmak.
  6. Bir ürünü ederinden fazla  satmamak.

Dolayısıyla sattığımız ürünlerimizden alnımız açık, vicdanımız rahattır.
İnsanlar bize güvenip, paralarını vererek kulaklarını bize emanet ediyorlarsa, biz de onların güvenini sarsacak küçük çıkarlar peşinde koşarak onları mağdur edemeyiz.

Dolayısıyla imal etmiş olduğumuz her türlü cihazın arkasındayız. Uluslararası denetim şirketleri tarafından denetleniyoruz. Doğuş Medikal (LORECa) markası altında 70 cihaz modelimiz bulunmaktadır. Bu cihazların hepsi Avrupa normuna göre imal edilmiş, Avrupalı denetçiler tarafından denetlenmiş ve testleri hatasız bulunmuştur.

Doğuş Medikal (LORECa) işitme sisteminde, tamamen kendimizi dijitale adapte etmiş durumundayız. Ürünlerimizin hepsi türlerinin en iyi cihazlarındandır. Dijital cihaz ayarı için Doğuş Medikal (LORECa) LFS fit programımız bulunmaktadır.İnsanların rahat etmesi için mevcut  teknolojik imkanlar neyi sunuyorsa en iyisini kullanıyoruz.  Ayrıca hastalara özel çözüm sunmak,aynen bir terzide elbise diktirir  gibi tam kullanabileceği cihazı üretme imkanı elimizde bulunmaktadır.Kişiye özel, duyma sistemini sağlayan programlarımız bulunmaktadır.Doğuş Medikal (LORECa) bayisi de eğitimden geçtikten sonra çok rahatlıkla bu sistemi uygulayabilir.Zaten tüm bayilerimiz en iyi şekilde tarafımızdan eğitiliyor.

(LORECa) işitme sistemi derken neyi kastediyorsunuz ?
Doğuş Medikal (LORECa) bir işitme sistemidir. Bu sistemin içinde doğru teşhis, uyumlu cihaz, hatasız kalıp, özel ayar ve peryodik kontroller bulunmaktadır.Tüm cihazlarımız: CE 1014 , ISO 9001:2000,  ISO 9000.13485  normlarında üretilmektedir.

Odyometri cihazlarını ve sessiz odaları  üretiyor musunuz ?

Ürettiğimiz 14 model odyometri ve Timpanometre ve 4 tip değişik ebatlarda Sessiz Kabin cihazımız bulunmaktadır. Odyometrelerimiz  tarama odyometrileri, Klinik Tip,Diagnostik Tip  odyometrilerden oluşmaktadır.

İşitme Cihazlarında Kaliteli cihazla ,kalitesiz cihazları nasıl tanıyacağız.Kullanıcı Nelere dikkat etmesi gerekiyor?

Avrupa ülkeleri dışında dünyada hala ciddi bir norm oluşmuş değildir. Bu norm dünyanın değişik ülkelerinde kabul gördü ve uygulamaya başlandı. Ancak hala çok yetersiz.
Eğer bir ülkede bir standart oturmamış ise ancak tecrübe ile iyi ile kötüyü ayırt edebilirsiniz.

İşitme Cihaz kullananlar gerçekten sorunlarını aşıp Cihazları Kullanabiliyorlarmı ?

İşitme kayıp türü ve kayıp miktarına göre cihazdan yararlanma miktarı değişir.Cihaz uygulaması iyi yapıldığında mükemmel yarar sağlar. Avrupada Özellikle Almanya da bizim sistemimizde cihaz kullanan insanların %94 e kadar yarar gördüklerini tespit ettik. Ayrıca cihaz uygulamasının yanı sıra kullanıcının da payı çok büyüktür. Yani kullanıcıda kullandığı aleti iyi tanımalı, kabiliyetini bilmeli ve fazla yarar sağlamanın yollarını aramalıdır.

Ülkelerde geri ödeme kapsamında kurulan alım sistemi cihazın üzerinde pozitif yada negatif etki yapar. Örneğin Ortadoğu ve Asya ülkelerinde ihale yoluyla alınan cihazlarda iyi cihaz vermek ve uygun uygulama beklemek hatalı olur. Çünkü temel kriter, fiyattır. Kriter fiyat olunca da iyi teknolojiyi almaları mümkün değildir. Ama serbest piyasa oluşursa insanların teknoloji ile tanışmaları daha kısa sürer, faydaları artar. En azında cihaz karşılaştırılma fırsatı olur.

Bu sektörde piyasa açık olmalı, ülkelerin cihaza katkısı belirlenmeli, insanlar serbest bırakılmalıdır. Zaman içinde iyi hizmet vermeyen ve iyi cihaz satmayan firmalar kendiliğinden piyasadan silinecektir.

Komşu ülkeleriyle ticari ilişkilerde gümrük ve para transferleri konusunda bilgi verir misiniz?

Komşu ülkeleriyle ticari işbirliğin gelişmemesinden gümrük sorunları, transfer sorunları bulunmaktadır. Özellikle Arap ülkeleriyle ciddi bazı sıkıntılar bulunmaktadır. Türk mallarına uygulanan gümrük oranları yüksek, ürün ithali için bazı ülkelerde özel izin almak gerekmektedir. İlişkilerin yeniden yapılandırılması, ticari ilişkilerin geliştirilmesi tüm tarafların faydasına olacaktır. Siyasi ilişkilerin yanı sıra finans sektörüne de görev düşmektedir. .Bölgesel ticari ilişkiler hem bölgeye canlılık kazandıracak, hem de istikrarın gelmesine yardımcı olacaktır.


Ülkemizde engelli insanlar sigortalardan nasıl faydalanabilirler ?

Türkiye’de devlete bağlı sigortalar karmaşık bir sisteme sahip. Mevzuat sıkıntısı var.İnsanların sigortalardan tam fayda sağladıklarını söyleyemeyiz.Kısaca:
SSK’ının Sağlık bakanlığına devri çok doğru bir karardır.
Bu karmaşık yapının en kısa zamanda düzeltilmesi ve modernleşmesi gerekiyor, insana değer veren , sağlığa önem veren bir yapının oluşması gerekiyor.

Üretici olarak işitme cihazları satışlarınızda sıkıntınız var mı?

Evet Var, önemli sorunlarımızın olmadığını söyleyemeyiz.
Üretici olarak mevzuatla, ciddi sorunlarımız bulunmaktadır.
İthalat ciddi bir şekilde destekleniyor.İmalat ise engelleniyor.
Örnek olarak; İşitme cihazı bitmiş halde ithal edildiğinde KDV oranı %0 dir.
İşitme cihazı yedek parçaları, Örneğin bir höperlör veya microfon ithal edildiğinde  KDV oranı %18 dir. Ayrıca ürün %25 ÖTV vergisine tabidir.
Bu ise ihracatımızı ciddi bir şekilde etkilemekte rekabet gücümüzü düşürmektedir.
İç piyasada da ithalatçı her zaman daha avantajlıdır.
Bunun yanı sıra SGK ile sözleşme yapmak isterseniz ciddi bir sıkıntı ile karşılaşırsınız.
Bu tamamen adaletsiz, yerli üretimi engelleyen, istihdam oluşturmayı engelleyen bir karardır.
Umarım Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı Bu sorunlarımızı Dinler ve çözüm bulunur.

Fiyat politikanız nedir ?

Şirketimizin temel prensiplerinden birisi de ürünü tüm halkın hizmetine sunmaktır. Yani yaygın bir kitleye hizmeti sunmaktır. Doğuş Medikal (LORECa)’te herkese  göre cihaz var. Teknolojik özelliklere göre fiyatlar değişir. Ama her seviyede fiyatlar makul belirlenmiştir. Tabi ki her kalitenin bir değeri vardır.Ama biz en iyi kaliteyi uygun fiyatlara sunuyoruz. Bununla beraber tüm cihazlarımız fabrikamız tarafından 2 yıl garanti kapsamındadır.

Doğuş Medikal (LORECa) bünyesinde imal edilen tüm cihazlar sınıfının en iyi cihazlarıdır. Satılan cihazlar, ülkelerin koşulları göz önünde bulundurarak fiyat belirlemesi yapıldı. Kaliteden taviz vermeden alternatifli fiyat listelerimiz oluşturuldu… Kaliteli cihazı, en uygun koşulda almak isteyenlerin en uygun adresin Doğuş Medikal (LORECa) olduğunu söyleyebiliriz. Cihazlarımız , Doğuş Medikal (LORECa) işitme merkezlerinde ve yaklaşık Ülke genelinde 80 noktada satılmaktadır.  Cihazlarla ilgili teknik detaylı bilgiyi www.dogusmedikal.com.tr den alabilirsiniz. İnsan sağlığı, müşteri memnuniyeti, kaliteli hizmet asla vazgeçemeyeceğimiz değerlerdir.
Sağlıklı kalın. Duymayan Kalmasın.

DOĞUŞ MEDİKAL TİÇ.VE SAN.LTD.ŞTİ.
İMMİB – İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri
İŞİTDER (İŞİTME CİHAZI İTHALATCILAR VE İMALATCILAR DERNEĞİ)
İŞİTSAD (İŞİTME CİHAZI SATICILAR DERNEĞİ)

ORTA KARADENİZ MEDİKALCİLER DERNEĞİ
SAMSUN MEDİKAL SANAYİ KÜMELENME DERNEĞİ  KURUCU ÜYESİDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Ara
Open chat
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?